Start arrow Nowiny arrow Nowiny arrow Ćwiczenia EmCom 2009
Advertisement
Ćwiczenia EmCom 2009 Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cezary Libert SP7UKL   
19.08.2009.

Stowarzyszenie Krótkofalowców Regionu Łódzkiego - SP7YLD - przygotowania do ćwiczeń rozpoczęło kilka tygodni wcześniej od dokładnego przedyskutowania regulaminu i wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości.

Dwa tygodnie przed terminem ćwiczeń na działce Adama SQ7LRG zainstalowaliśmy i przetestowaliśmy antenę na KF oraz UKF. Wynik zaskoczył nas samych. Początkowo myśleliśmy, że antena nie działa, jednak szybko okazało się, że cisza w odbiorniku jest efektem znacznego oddalenia od łódzkiej aglomeracji .
Pokrzepieni tym wynikiem czekaliśmy na ćwiczenia.

W dniu ćwiczeń niestety większa część naszych kolegów została pilnie wezwana do swojego QRL, dlatego pracą stacji klubowej w ćwiczeniach zajęli się Adam SQ7LRG, Patryk SP7-15048 (9 lat) oraz piszący te słowa Cezary SP7UKL.
Pomimo dokładnego przeanalizowania regulaminu początkowo pojawiły się wątpliwości co do sposoby przekazywania komunikatów, jednak pierwsza łączność spod znaku SP7YLD/D rozwiała wszelkie nasze obawy.
Szybko znaleźliśmy wolną QRG i zaczęliśmy podawać wywołanie w ćwiczeniach EmCom.
Efekt naszego CQ zaskoczył nas. W nawale stacji trudno było wyłowić pojedyncze znaki, jednak doświadczenie naszych operatorów ułatwiło sprawę.

Podczas pierwszej godziny wymieniliśmy 28 komunikatów ze stacjami biorącymi udział w ćwiczeniach, zaś w drugiej części jako stacja sztabowa nadająca komunikaty nadaliśmy 28 komunikatów.

Podsumowując pozwolę sobie wyrazić zadowolenie z powodu znacznej ilości stacji, które brały udział w ćwiczeniach.
Pozostaje mieć nadzieję, że ćwiczenia tak przypadną nam do serca, że „wymusimy” na organizatorze – Marku SQ2GXO – częstsze ich organizowanie, zaś na naszych kolegach jeszcze bardziej liczny w nich udział.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z ćwiczeń

Zmieniony ( 19.08.2009. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Projekt i wykonanie Libert.pl