Start arrow Krótkofalarstwo
Advertisement
Krótkofalarstwo
Kod Q Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cezary Libert SP7UKL   
16.03.2009.
System trzyliterowych (rzadziej czteroliterowych) kodów używanych przez radioamatorów. W założeniu dla łączności telegraficznych, jest jednak używany również w łącznościach fonicznych. Wprowadzony do użytku międzynarodowego w 1912 roku.
Początkowo miał służyć głównie profesjonalnym użytkownikom pasm, ale szybko stał się uniwersalnym sposobem na wymianę podstawowych informacji w eterze.

Każdy kod rozpoczyna się literą Q i odpowiada konkretnemu słowu bądź wyrażeniu istotnemu w łącznościach amatorskich.
Trzy litery to komunikat twierdzący, te same litery zakończone znakiem zapytania stają się pytaniem odnośnie zagadnienia któremu odpowiada kod.

Czytaj całość
 
Slang amatorski Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cezary Libert SP7UKL   
16.03.2009.

Slang amatorski podobnie jak i inne slangi to swoisty żargon - żargon radioamatorów, stworzony na potrzeby telegrafii, tak samo jak kod Q.

Jest to zbiór najczęściej używanych w łącznościach słów. Część slangu jest fonetycznym skrótem powszechnego pojęcia w języku angielskim. Jako że język angielski jest podstawowym w łącznościach DX, opanowanie slangu bardzo ułatwia prowadzenie łączności telegraficznych osobom nie znającym angielskiego.

Czytaj całość
 
Znani krótkofalowcy Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cezary Libert SP7UKL   
16.03.2009.
Krótkofalarstwo to hobby nie tylko "ubogich" ludzi. To jedyne hobby, w którym wszyscy są sobie równi: król ze swoim poddanym, aktor i jego fani...
Wśród znanych krótkofalowców na świecie pozwolę sobie wymienić zaledwie kilku najważniejszych:
Czytaj całość
 
Przykazania krótkofalowca Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cezary Libert SP7UKL   
16.03.2009.
  • Zanim załączysz nadajnik, posłuchaj czy na tej częstotliwości nie pracuje już inny radioamator. Jeśli słyszysz stację amatorską na tej częstotliwości, powstrzymaj się od nadawania tak długo, dopóki będziesz pewien, że nie spowodujesz zakłóceń. Możesz przestroić się na inną, wolną częstotliwość
  • Zwracaj uwagę na dokładne wstrajanie się w częstotliwość pracy korespondenta, jeśli chcesz z nim pracować. Jeśli tego nie uczynisz, korespondent może się zgubić i łączność nie będzie nawiązana, lub zostanie przerwana. Dokładne dostrojenie powoduje ponadto zmniejszenie szerokości zajmowanego kanału, a tym samym zakłóceń na paśmie.
Czytaj całość
 
Kodeks Krótkofalowca Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cezary Libert SP7UKL   
16.03.2009.

wprowadzony przez Walny Zjazd PZK w 1957 roku.

  • Krótkofalowiec jest patriotą. Jest zawsze gotowy służyć swą wiedzą i sprzętem krajowi i społeczeństwu.
  • Krótkofalowiec jest postępowy. Utrzymuje swą radiostacje na szczytowym poziomie współczesnej wiedzy technicznej, korzystając z niej sprawnie i zgodnie z przyjętymi zwyczajami.
     
Czytaj całość
 
Projekt i wykonanie Libert.pl