Start arrow Krótkofalarstwo arrow Co to jest?
Advertisement
Co to jet krótkofalartwo? Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Cezary Libert SP7UKL   
30.11.2008.

Krótkofalarstwo jest technicznym hobby oraz społeczną instytucją użyteczności publicznej obejmującą cały świat.
Krótkofalarstwo (znane też jako HAM Radio) - przyciąga ludzi z różnych sfer (królów, premierów,sławnych muzyków) - to wielka rodzina ludzi zainteresowanych izafascynowanych komunikacją radiową.
Zaangażowanie w Amatorskie Radio pozwala ludziom ćwiczyć ich umiejętność publicznego rozmawiania oraz poznanie teorii i praktycznych umiejętności w zakresie radia, elektroniki, języków obcych.

Pozwala także nieść pomoc w nagłych wypadkach czy tragediach (np. trzęsienia ziemi itp. ).

Działalność w zakresie Amatorskiego Radia została rozpoczęta przez wielu jego założycieli.
Marconi i inny amatorzy - naukowcy, wprowadzili teorię w rzeczywistość i zbudowali pierwsze nadajniki i odbiorniki radiowe.
Amatorzy ciągle kontynuują wprowadzanie innowacji.

Radioamatorzy zostali nawet wykorzystani w działaniach wojskowych podczas wielkich wojen światowych, z powodu swojej wiedzy i umiejętności.
Amatorskie Radio zapoczątkowane zostało przez Guglielmo Marconiego (21-letniego samouka), który nie chciał zaakceptować popularnego - naukowego (wówczas) myślenia, że zasięg fal radiowych jest ograniczony do widoczności i że zakres tych fal też jest ograniczony.

Marconi będąc konsekwentny w swych myślach – zbudował pierwszy nadajnik a odbiornik ustawił daleko, w końcu dużego ogrodu. Pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem umieścił duże przeszkody. Usłyszał w odbiorniku sygnały nadawane przez jego asystenta.
W ten sposób rozpoczęła się era radia.

To dzięki amatorskim eksperymentom mamy dziś telefony komórkowe, telewizję i telekomunikację radiową.

Uprawiając to hobby możemy prowadzić rozmowy w tym samym mieście, ale możemy także budować satelity czy też eksperymentować z nowymi pomysłami w zakresie telekomunikacji.

Krótkofalowcy rozmawiają z sobą będąc tysiące kilometrów od siebie, nierzadko po przeciwnych stronach kuli ziemskiej, wykorzystując do tego transceiver i prostą antenę drutową.

Amatorskie Radio jest używane w różnego rodzaju rozmowach, wyprawach czy zawodach, ale niesie również i pomoc w katastrofach (huragany, trzęsienia ziemi, tornada, powodzie, wypadki, pożary itp.).
Operatorzy Amatorskiego Radia rozmawiają używając wszystkich rodzajów emisji i trybów komunikacji.

Wysyłane wzajemnie przez amatorów sygnały alfabetu morse'a, głosu czy n.p. zwolnionej telewizji wykorzystując fale radiowe pozwalają im dotrzeć i komunikować się wzajemnie: z domów, samochodów czy też będąc pod gołym niebem.
Również i radioamatorzy – astronauci w swoją misję zabierają ze sobą radiostację i rozmawiają z innymi krótkofalowcami na całej ziemi.

Zmieniony ( 30.11.2008. )
 
« poprzedni artykuł
Projekt i wykonanie Libert.pl